wdr دوربین مداربسته
WDR در دوربین های مداربسته و تفاوت آن با DWDRReviewed by آیس پلاس on Oct 28Rating: 5.0WDR در دوربین های مداربسته و تفاوت آن با DWDRWDR یکی از مهمترین مشخصه هایی است که باید در دوربین مداربسته ای که قرار است در یک محیط حساس نصب شود ، وجود داشته باشد. DWDR نیز...

WDR در دوربین های مداربسته یا به عبارتی wide dynamic range برای فیلتر کردن نورهای مزاحم جهت ارائه تصاویر با وضوح بالاتر در دوربین های مداربسته به کار برده می شود.

زمانی که دوربین مداربسته در محیطی نصب شده که که در آن محیط تشعشات نوری بسیاری وجود دارد و از جهات مختلف نور به لنز دوربین می تابد در این زمان اگر دوربین مجهز به سیستم WDR نباشد نمی تواند تصویر را بدرستی پردازش کند و تصویری واضح از محیط و سوژه مورد نظر نمایش دهد و در نهایت تصویری که از سوژه نمایش می دهد تصویری تیره وتار می باشد. در زیر چند نمونه تصویر برای مقایسه تصویر دوربین با WDR و بدون WDR بارگذاری شده است.

در مورد wdr در ویدیوی پایین صفحه نیز توضیحات کامل را داده ایم.

WDR در دوربین های مداربسته
WDR در دوربین های مداربسته

 

انواع WDR

wdr ها را از طریق واحد db یا دسی بل اندازه گیری می کنند و بطور کلی به سه دسته تقسیم می شوند

  • Digital WDR یا WDR نرم افزاری که بین 40db تا 70db می باشد.
  • WDR از 70db تا 110db
  • true WDR از 120db تا 150db

نحوه عملکرد WDR در دوربین های مداربسته

در دوربین های مداربسته با تکنولوژی WDR از دو پردازنده برای پردازش تصاویر استفاده می شود پردازنده اول تصاویر را با شدت نور بالا و سرعت شاتر بالا و پردازنده دوم تصاویر را با شدت نور پایین و سرعت شاتر پایین پردازش می کند سپس با ادغام این دو تصویر تصویری مطلوب از محیط و سوژه ارائه می دهد.

تفاوت WDR با DWDR در دوربین های مداربسته

DWDR در واقع کوتاه شده digital WDR می باشد. در دوربین های مداربسته با مشخصه DWDR در واقع دو پردازنده تصویر وجود ندارد و تصاویر به صورت نرم افزاری و دیجیتالی پردازش و نور های مزاحم حذف می شود و تصوری مطلوب تر نسبت به حالتی که WDR وجود ندارد ارائه می دهد.

در واقع اگر با تکنولوژی WDR تصویر تا 80 درصد مطلوب شود با DWDR این مقدار حدودا 20 درصد می باشد.

لازم به ذکر است که دوربین های مداربسته مجهز به WDR بدلیل استفاده از دو پردازنده قیمت بالاتری نسبت به دوربین های بدون WDR دارند.

همچنین دوربین های مدار بسته مجهز به DWDR بدلیل استفاده از پرذازنده قدرتمند نسبت به دوربین هایی که این قابلیت را ندارند قیمت بالاتری دارند.

تفاوت بین WDR و DWDR

تفاوت WDR و DWDR

پیشنهاد می شود برای محیط های بیرون ساختمان حتما از دوربین های مداربسته مجهز به WDR استفاده نمایید بخصوص در محیط هایی که خودرو تردد دارد. همچنین برای محیط های داخل ساختمان زمانی که زاویه دوربین مداربسته به سمت پنجره یا در ورودی می باشد از دوربین مداربسته با WDR یا حداقل DWDR استفاده نمایید تا تصاویر را با وضوح تصویر بالاتر نمایش دهد.

 

بد نیست مقاله کوتاه در مورد تکنولوژی blc و hlc در دوربین مداربسته را نیز مطالعه کنید.

اگر علاقمند به یادگیری کامل تر در زمینه دوربین های مدار بسته می باشید مقالات سایت را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه