قابلیت blc و hlc در دوربین مداربسته
قابلیت BLC و HLC در دوربین های مداربسته به چه معناست؟Reviewed by آیس پلاس on Dec 17Rating: 5.0قابلیت BLC و HLC دوربین های مداربستهدوربین های مداربسته با قابلیت BLC و HLC می توانند با فیلتر کردن نور های مزاحم در محیط، تصاویری واضح با رزولشن بالا نمایش دهند.

دوربین های مداربسته با قابلیت BLC و HLC می توانند با فیلتر کردن نور های مزاحم در محیط، تصاویری واضح با رزولشن بالا نمایش دهند.

blc مخفف عبارت back light compensation به معنای جبران نور پس زمینه می باشد. شاید شما نیز با تصاویر تیره و تار دوربین های مداربسته روبرو شده باشید که ناشی از عدم وجود قابلیت BLC در دوربین مداربسته می باشد.

blc در دوربین های مداربسته چگونه عمل می کند؟

زمانی که دوربین در محیطی کم نور نصب شده است ولی زاویه دید دوربین به سمت محیطی پر نور باشد تصاویر دوربین مداربسته تاریک می شود. برای رفع این مشکل از قابلیت blc در دوربین های مداربسته استفاده می شود. در واقع blc یک قابلیت نرم افزاری است که نور زیاد پس زمینه تصویر را فیلتر می کند(به نوعی نادیده می گیرد) و فقط تمرکز را روی محیط کم نور می گذارد. پس در این قابلیت محیط پر نور(پس زمینه تصویر) اهمیت ندارد.

به تفاوت این سه تصویر دقت کنید و توضیحات تکمیلی را مطالعه کنید.

blc و wdr دوربین مداربسته

اگر تمایل دارید تصاویر محیط پر نور و کم نور با وضوح بالا نمایش داده شود باید از دوربین مداربسته با قابلیت WDR استفاده کنید.

blc و wdr دوربین مداربسته

همانطور که مشاهده می کنید اولین تصویر از سمت چپ که تصویر خام و عادی دوربین مداربسته است، تاریک می باشد که تصویری واضح و قابل قبول نیست. ولی اگر به تصویر دوم دقت کنید این تصویر تمرکز را روی نقاط تاریک تصویر گذاشته و توانسته است تصویری با رزولوشن بالا از سوژه های موجود در تصویر، نمایش دهد در حالی که محیط پس زمینه سفید و غیر قابل تشخیص می باشد (ضعف قابلیت blc). ولی تصویر سوم با دوربین مداربسته با قابلیت wdr گرفته شده است که یک قابلیت سخت افزاری می باشد و تصویر محیط کم نور و محیط پر نور کاملا واضح و با رزولوشن بالا گرفته شده است.

قابلیت HLC در دوربین های مداربسته چیست؟

hlc مخفف عبارت high light compensation به معنای جبران نورهای برجسته می باشد. زمانی که دوربین مداربسته در شرایطی قرار می گیرد که نقاطی از تصویر دارای شدت نور بالا می باشد در این حالت اگر این دوربین مداربسته مجهز به قابلیت نرم افزاری hlc باشد می تواند شدت نور در این نقاط را تشخیص داده و مقادیر زیادی از این نور را در تصویر اصلی فیلتر نماید و در واقع تصویری با وضوح بالاتر نمایش دهد. به تصویر زیر دقت کنید.

hlc دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته ای که در محیط های باز که خودرو تردد می کند ترجیحا باید قابلیت hlc را داشته باشد تا نور زیاد چراخ خودرو ها باعث خرابی تصویر نشود

قابلیت hlc دوربین مداربسته

همانطور که قبلا گفته شد قابلیت های blc و hlc نرم افزاری می باشند در حالی که قابلیت wdr سخت افزاری است. پس تصاویر دوربین های مداربسته ای که از قابلیت wdr پشتینانی می کند شفاف تر و واضح تر می باشد که طبیعتا این دوربین ها قیمت بالاتری نیز دارند.

بد نیست مقاله کوتاه WDR در دوربین های مداربسته و تفاوت آن با DWDR را نیز مطالعه کنید.برای آشنایی بیشتربا سایر اصطلاحات و قطعات دوربین مداربسته به مقالات سایت مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه