6 قابلیت بسیار مهم دوربین مداربسته که هنگام خرید باید مورد توجه قرار بگیرند چیست؟Reviewed by آیس پلاس on Mar 13Rating: 5.06 قابلیت بسیار مهم دوربین مداربستهدر این مقاله به بررسی نکات مهم در انتخاب و خرید دوربین مداربسته پرداخته ایم که بدون توجه به این نکات احتمالا انتخاب خوبی نخواهیم داشت

امرزوه استفاده از دوربین مداربسته برای اماکن مختلف به امری عادی تبدیل شده است چرا که تامین امنیت زندگی شخصی و کسب و کار برای هر شخص و ارگانی یک امر بسیار مهم می باشد.

ولی متاسفانه در بسیاری از موارد شاهد این موضوع هستیم که علارغم وجود دوربین مداربسته در یک محیط ، قادر به دیدن تصاویر با کیفیت و وضوح بالا نیستیم.

در این مقاله به شما یاد می دهیم که در زمان خرید دوربین مواردبسته به چه نکاتی توجه کنید تا بتوانید بهتری سیستم دوربین مداربسته را برای محیط خود خریداری نمایید.لازم به ذکر است که خیلی از این نکات مهم را همکاران فعال در زمینه نصب و فروش دوربین های مداربسته نمی دانند و طبیعی است که در بسیاری از پروژه ها این نکات نادیده گرفته می شود و متاسفانه یک سیستم بهینه و کارامد به کارفرما تحویل داده نمی شود.اگر علاقمند به آموزش کاملتر در زمینه دوربین های مداربسته می باشید، مقالات آموزشی دوربین مداربسته سایت را پیگیری نمایید .

نکات ضروری که هر خریدار دوربین مدار بسته باید بداند

نکات ضروری که هر خریدار دوربین مدار بسته باید بداند

در این مقاله قصد داریم 6 مشخصه و یا به عبارتی قابلیت دوربین مداربسته را معرفی کنیم که هنگام خرید باید بهش توجه کنید تا بتوانید سیستم دوربین مداربسته ای طراحی و اجرا نمایید که در زمان های مورد نیاز به خوبی پاسخگوی توقعات شما باشد.

رزولوشن تصویر دوربین مداربسته

یکی از مهم ترین مشخصه های دوربین مداربسته رزولوشن تصویر می باشد، رزولوشن دوربین های مدار بسته موجود در بازار معمولا از یک مگاپیکسل شروع می شوند تا 8 مگاپیکسل یا 4K

رزولوشن های تصویر 1 و 2 و 3 و 4 و 5 و 6 و 8 مگاپیکسل عموما در بازار به وفور یافت می شوند ولی برای رزولوشن تصویر بالاتر باید به سراغ دروبین های تحت شبکه برویم که رزولوشن تصویر تا 40 مگا پیکسل نیز ارائه می دهند.

حتما بخوانید:  راهنمای خرید دوربین مداربسته دیجیتال

دوربین مدار بسته با چه رزولوشنی خریداری نماییم؟

معمولا برای نیاز های عمومی دوربین های 2  تا 3 مگاپیکسل با کیفیت تصویر FULL HD و یا 1080P مناسب هستند. این رزولونش تصویر برای داخل سالن یا پوشش محوطه حیاط ساختمان و در کل برای محیط هایی که نیاز به زوم تصویر نباشد و بیشتر به منظور نظارت، دوربین نصب می شود؛ مناسب است.

ولی اگر برای محیط حساس قصد نصب دوربین مداربسته داشته باشید باید حتما از دوربین های مداربسته با رزولوشن تصویر بالا استفاده کنید. محیط هایی مثل طلا فروشی ها ، بانک ها صندوق فروشگاه ها و محیط های پر رفت و آمد حتی جلوی ساختمان برای دیدن پلاک خودرو های در حال تردد باید دوربین های رزولوشن بالا خریداری کرد.

رزولوشن تصویر مناسب باری موارد ذکر شده از 4 مگاپیکسل تا 4k مناسب می باشد.

برای مقایسه رزولوشن های تصاویر دوربین مداربسته ویدیوی زیر را مشاهده کنید تا درک بهتری از این مورد داشته باشید.

 

قابلیت WDR در دوربین های مداربسته

WDR قابلیتی است که به کمک آن دوربین مدار بسته نور های مزاحم را حذف نموده و یا به عبارتی تصویر دوربین را ترمیم می کند این قابلیت زمانی بیشتر کاربرد دارد که دوربین در محیطی با تضاد نوری بالایی نصب شده باشد مثل هم نورهای با شدت کم در محیط باشد و هم نور های با شدت بالا.

فرض کنید جلوی درب منزل خود قصد نصب دوربین مداربسته را دارید در این محیط ممکن است نور های با شدت بالا و پایین در بعضی از ساعات شبانه روز وجود داشته باشد مثلا شب ها هنگام عبور خودرو ؛ تابش مستقیم چراغ خودرو از یک سو و تاریکی شب از سوی دیگر باعث شود تصویر بی کیفیت و غیر واضح از محیط توسط دوربین ضبط شود ولی اگر دوربین مداربسته به قابلیت WDR مجهز باشد با ایجاد تعادل بین نور های با شدت بالا و نور های با شدت پایین می توانید تص.یر واضح از سوژه و پس زمینه سو/زه به ما ارائه دهد.

حتما بخوانید:  آیا رزولوشن دو مگاپیکسل در دوربین مداربسته رزولوشن پایینی است؟

wdr دوربین مداربسته

لاز به ذکر است که WDR یک قابلیت سخت افزاری است که باعث می شود قیمت دوربین مداربسته بالا رود پس پیشنهاد می شود در محیط هایی که لازم است از این دوربین های استفاده شود و برای محیط های غیر ضروری برای کاهش هزینه ها از دوربین های مدار بسته با این قابلیت استفاده نشود.

این نکته را در نظر بگیرید که مدل های کمی از دوربین های مداربسته به این تکنولوژی مجهز هستند مثل بعضی از مدل های دوربین داهوا .

برای اطلاعات بیشتر در مورد WDR به این لینک مراجعه کنید و چنانچه برای انتخاب دوربین مداربسته به کمک میاز داشته باشید از مشاوران آیس پلاس کمک بگیرید.

قابلیت DWDR در دوربین مداربسته

همانطور که در پاراگراف قبل ذکر شد WDR یک قابلیت سخت افزاری است که باعث گران شدن قیمت دوربین مداربسته می شود. از این رو برای کاهش هزینه های قابلیت DWDR یا Digital WDR بوجود آمد. این تکنولوژی یک قابلیت نرم افزاری است که همان وظیفه WDR را انجام می دهد ولی طبیعی است که کیفیت کار به خوبی WDR نیست. این ویژگی در بسیاری از دوربین های مداربسته استاندارد وجود دارد مثل برند هیرو که در سایت آیس پلاس به کاربران پیشناد داده می شود.

قابلیت BLC در دوربین مدار بسته

این قابلیت در واقع جبران ساز نور پس زمینه است به عبارت دقیق تر زمانی که تضاد نوری بسیاری بین نور سوژه و نور پس زمینه وجود دارد ؛ دوربین مداربسته شدت نور پس زمینه را نادیده گرفته و فقط نور سوژه را پردازش می کند و در نهایت تصویری ترمیم شده از سوزه به کاربر نمایش می دهد.

طبیعی است که در تصویری که با قابلیت BLC ترمیم شده تصویر واضحی از پس زمینه سوژه ارائه نمی شود.

در واقع قابلیت BLC نیز مانند قابلیت DWDR یک قابلیت نرم افزاری است و قدرت ترمیم کنندگی WDR را ندارد. در تصویر زیر این قابلیت ها با یکدیگر مقایسه شده است.

حتما بخوانید:  تامین امنیت ساختمان

قابیت BLC در دوربین مداربسته

 

قابلیت HLC در دوربین های مداربسته

تکنولوژی HLC نیز مانند DWDR و BLC یک تکنولوژی نرم افزاری است که وظیفه این فیلتر یا جبران ساز های لایت های تصویر دوربین مداربسته می باشد.

زمانی که دوربین مداربسته در محیطی قرار می گیرد که قسمت های کوچکی از تصویر دارای نور با شدت خیلی بالاتری از دیگر نقاط تصویر می باشد ، دوربین مداربسته با استفاده از قابلیت HLC این نور های مزاحم را حذف کرده و تصویر واضح تری از محیط ارائه می نماد.

برای مثال فرض کنید شخصی با چراغ قوه دستی وارد ساختمان شما می شود در این حالت به علت شدت نور بالایی که از چراق قوه به لنز دوربین می تابد تتصویر دوربین دچار تضاد نوری بالا می شود و اگر قابلیت HLC در دوربین مداربسته وجود نداشته باشد ، تصویر ارائه شده کاملا تاریک می باشد.

hlc دوربین مداربسته

 

برای اطلاعات کامل تر در مورد تکنولوژی BLC و HLC کلیک کنید.

قابلیت DNR در دوربین های مداربسته

یکی دیگر از قابلیت های مهم دوربین مداربسته قابلیت DNR می باشد که مزیت این قابلیت ها به وضوح در عکس های زیر نمایش داده شده است

قابلیت DNR در دوربین های مداربسته

و این تصویر

قابلیت DNR در دوربین های مداربسته

 

نکات تکمیلی و مهم خرید دوربین مداربسته

در این مقاله سعی کردیم که همه قابلیت ها و نکات مهم برای خرید یک سیستم دوربین مداربسته با کیفبت و کارامد را به شما آموزش دهیم و تا حدودی زیادی به شما در این امر کمک کنیم. فراموش نکنید که در صورت نیاز با مشاوران ما نیز مشورت کنید.

همچنبن ما یک مقاله کامل درباره راهنمای خرید دوربین مداربسته منتشر کرده ایم که یکی از بهترین مقاله های وبسایت آیس پلاس می باشد. در این پست بصورت ویدیویی به شما برای انتخاب یک سیستم دوربین مداربسته باکیفیت با نازلترین قیمت مشاوره داده ایم برای دیدن این ویدیو ها کلیک کنید.

 

2 دیدگاه برای “6 قابلیت بسیار مهم دوربین مداربسته که هنگام خرید باید مورد توجه قرار بگیرند چیست؟”

 1. با سلام
  با تشکر از سایت خوبتون ، و انقدر صبورانه پاسخ میدید ، بنده دوربین مارک BAM گرفتم حدودا ۲/۳ سال پیش ، مجدد خواستم استفاده کنم دیدم بارکد دستگاه آدرس معتبری نداره ، و نمیتونم برنامه رو برای فعال کردن دستگاه پیدا کنم متاسفانه ظاهرا عملا غیر استفاده شده برام ، آیا شما میتونین به من راهنمایی کنید که آیا با دیگر برنامه ها میشه ؟

  • سلام احتمالا برای دستگاه شده اپدیتی وجود دارد که باید از شرکت وارد کننده و یا مونتاژ کننده بگیرید و دستگاه رو اپدیت کنید. ابتدا تو اینترنت سرچ کنید و اگه نتنستید شرکتش رو پیدا کنید از فروشنده کالا پیگیری کنید.
   حتی می تونید این نرم افزار ها رو تست کنید
   XVR – XVR PRO – CAMVIEWES
   ما تا حال این مارک رو ندیدیم و برای همین نمیتونیم بیشتر راهنماییتون کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه