اموزش نصب دزدگیر اماکن
اموزش نصب دزدگیر اماکنReviewed by شهاب قشقایی on May 12Rating: 5.0اموزش نصب دزدگیر اماکنراهنمای کامل نصب دزدگیر های اماکن | نصب چشم های بی سیم و باسیم | نحوه چینش سنسور های بیسیم و باسیم به صورت سری در دزدگیر اماکن

دزدگیر اماکن یکی از تجهیزات ضروری برای تامین امنیت ساختمان ها و کسب و کار ها تلقی می شود چراکه از گذشته های دور تا به امروز در اماکن حساسی از جمله بانک ها از این سیستم ها استفاده شده است.

نصب دزدگیر در عین پیچیدگی های خاص خود، ساده می باشد و چیزی جز اتصال چند قطعه به یکدیگر نیست و تنها کار ما به عنوان نصاب یک سیستم اعلام سرقت در ابتدا باید انجام دهیم، اتصال این قطعات و سپس کانفیگ این سیستم ها و یکپارچه سازی آن ها می باشد.

در دزدگیر ها بنا به نیاز از تجهیزات متفاوتی استفاده می شود از جمله مهم ترین این تجهیزات پنل مرکزی دزدگیر اماکن ، سنسور های حرکتی یا pir ، سنسور های حرارتی ، سنسور های دود ، سنسور های مگنت درب و پنجره ، شوک سنسور ها ، سنسور های لرزشی و ….می باشد.

برای نصب سخت افزاری یک سیستم دزدگیر و اعلام حریق اماکن تنها کاری که باید انجام دهید اتصال این سنسور ها به پنل دزدگیر اماکن می باشد. برای این کار معمولا از سیم های دو زوج استفاده می شود.

نحوه اتصال پنل دزدگیر اماکن و چشم حرکتی با سیم دو زوج

داخل هر چشم حرکتی (PIR Sensor) همانطور که از شکل زیر پیداست حداقل 4 عدد کنتاکت وجود دارد. دو کنتاکت برای تغذیه چشم و دو کنتاکت هم برای الارم چشم حرکتی استفاده می شود.

آموزش نصب دزدگیر اماکن

 

معمولا کنتاکت های مربوط به tamper را نصب نمی کنیم.

عملکرد تمپرها بدین گونه است که با بستن درب چشمی تیغه یا شستی این سوئیچ مکانیکی در حالت فشار قرار گرفته و اتصال آن به صورت (NC) برقرار می شود. اگر کسی سعی بر باز کردن درب چشمی بکند فرمان آلارم صادر می شود
ترمینال های های مربوط به تغذیه سنسور حرکتی را به AUX دزدگیر و ترمینال های های مربوط به آلارم چشمی را به زون های دزدگیر وصل می کنیم.
پس با استفاده از یک سیم دو زوج می توانیم اتصال سخت افزاری بین پنل دزدگیر و سنسور های مختلف را برقرار کنیم.
لازم به ذکر است که برای همه سنسور ها نحوه اتصال به همین صورت می باشد و فقط کافیست تا کنتاکت های مربوط به تغذیه و الارم سنسور ها را به کنتاکت های مربوطه روی پنل دزدگیر متصل نمود.

نحوه اتصال سنسور های بی سیم به دزدگیر اماکن

همانطور که از اسم این نوع سنسورها پیداست اتصال انها بصورت بی سیم و در بیشتر مواقع روی فرکانس 315 مگاهرتز ایجاد می شود.

معمولا برای محیط هایی که به دلایل مختلفی از جمله آسیب رسیدن به دکور ساختمان ، هندسه محیط و… امکان کابل کشی وجود نداشته باشد از سنسور های بی سیم استفاده می شود.

برای اتصال این نوع سنسور ها باید به دفترچه راهنمای هر دزدگیر مراجعه کنید چون کد های مربوط به تنظیمات چشمی در برند های مختلف، متفاوت است.

برای تنظیم چشم بی سیم به سیستم اعلام سرقت معمولا شما ابتدا باید پنل را روی حالت آماده دریافت کد قرار داده و سپس سنسور بی سیم را تحریک نموده و عمل ست شدن انجام شود.

سنسور های بی سیم در ابتدای کار دارای کد های پیش فرض و یکسانی می باشند و شما قبل از ست نمودن چشم های بی سیم باید کد سنسور ها را تغییر داد.

برای این کار کافیست تا درب سنسور بی سیم را باز نموده و ارایش جامپر های روی برد را به دلخواه تغییر داد.

نحوه اتصال باتری به پنل دزدگیر اماکن

یکی از ویژگی های بسیار خوب اکثر دزدگیر ها ساپورت باتری بکاپ می باشد تقریبا تمام دزدگیر های ایرانی این امکان را دارا می باشند.
برای اتصال باتری به پنل دزدگیر فقط کافیست باتری را داخل پنل دزدگیر قرار داده و با استفاده از سیم های کوتاه که در داخل خود پنل قرار دارد دو سر مثبت و منفی باتری را به زیر کنتاکت های bat در پنل مرکزی اعلام سرقت وصل نمود.
به شکل زیر توجه کنید.

 

اموزش نصب باتری دزدگیر اماکن

نصب آژیر و بلندگو به دزدگیر اماکن

نصب آژیر و بلندگو یکی از قسمت های مهم در نصب یک سیستم اعلام سرقت می باشد چرا که  علاوه بر تماس تلفنی و پیامک به مدیر، به صدا در اوردن اژیر هشدار یکی از وظایف اصلی دزدگیر می باشد.

برای نصب آژیر باید دو سر اژیر را با رعایت قطب های مثبت و منفی به زیر کنتاکت sir  یا siren روی پنل مرکزی متصل کرد و برای نصب بلندگو باید دو سر بلندگو را به کنتاکت های sp روی پنل دزدگیر اماکن متصل کرد.

تفاوت آژیر و بلندگو در دزدگیر های اماکن در چیست؟

به راحت ترین بیام ممکن می توان گفت آژیر قطب مثبت و منفی دارد ولی بلندگو خیر

در بسیاری از موارد اژیر و بلندگو شکل ظاهری نزدیک به هم دارند و تشخیص این دو از روی ظاهر امکانپذیر نیست ولی شما خیلی راحت می توانید با اتصال دو سر باتری به آژیر یا بلندگو این مورد را مشخص کنید بطوریکه با اتصال دو سر باتری به اژیرصدای طبیعی اژیر بلند می شود ولی با اتصال دو سر بلندگو به باتری صدای کم عمقی شبیه به نوعی خفگی ایجاد می شود.

بستن تعدادی زیادی سنسور حرکتی روی یک زون

گاهی ممکن است به علت های گوناگونی سنسور ها و چشم های حرکتی زیادی را روی یک زون تنظیم کنیم مثلا زمانی که تعداد زیادی سنسور قرار است در محیط نصب شود در این حالت با توجه به محدود بودن تعداد زون های روی پنل به ناچار باید چند عدد سنسور را روی یک زون تعریف نمود.

این کار بسته به نوع با سیم و بی سیم بودن سنسور متفاوت است.

درحالتی که سنسور ها با سیم باشند.

در این حالت باید سنسور هایی که قرار است روی یک زون قرار بگیرند بصورت سری به همدیگر متصل شوند به شکل زیر توجه کنید.

طریقه نصب چشم های باسیم در دزدگیر اماکن

در حالتی که سنسور ها بی سیم باشند

در این حالت فقط کافیست که ارایش جامپر های داخل تمام سنسور ها را شبیه به هم چینش کنید. و با ست کردن تنها یکی از انها تمام انها روی پنل اصلی دزدگیر ست می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه