اموزش نصب دوربین مداربسته
آموزش عیب یابی | رفع عیب | تعمیر دوربین مداربستهReviewed by آیس پلاس on Aug 10Rating: 5.0آموزش عیب یابی دوربین مداربستهدر این آموزش تمام عیب های دوربین مداربسته بررسی می شود و سپس روش های تعمیر و رفع این عیب ها بصورت حرفه ای و عملی بیان می شود.

متن تستی جهت بررسی ایراد…

از آنجایی که هر سیستمی نیازمند سرویس و نگهداری می باشد و سیستم های امنیتی از جمله دوربین های مداربسته از این قضیه مستثنا نیستند ؛ ممکن است بعد از مدت زمانی کار کردن، نواقصی در این سیستم ها ایجاد شود ، در این مقاله قصد داریم در مورد تعمیر دوربین های مداربسته یا به اصطلاح عیب یابی و رفع عیب دوربین های مداربسته صحبت کنیم. لازم به ذکر است که ما در این آموزش به دنبال آموزش تعمیر سخت افزار دوربین مداربسته و دستگاه dvr نیستیم چرا که کاری کاملا تخصصی است و فراتر از یک سرچ اینترنتی است و همچنین در 95 درصد موارد برای رفع مشکل سیستم های امنیتی از جمله دوربین های مداربسته نیاز به تعمیر برد و سخت افزار دوربین مداربسته و دستگاه dvr نیست و نقص سیستم بیشتر شامل مواردی است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

عیب یابی دوربین مداربسته

نکته دوم که قابل ذکر است این است که این آموزش برای عیب یابی و تعمیر دوربین های مداربسته نسل آنالوگ می باشد که شامل دوربین های آنالوگ ، ahd ، hd-cvi و hd-tvi و …است.

دوربین های مداربسته نسل آنالوگ همان دوربین های مداربسته ای هستند که از کابل های کواکسیال برای انتقال تصویر آن ها استفاده می شود و در مغازه ها ، دفاتر کار ، منازل مسکونی و فروشگاه ها و …. نصب شده اند. پس این آموزش شامل دوربین های مداربسته نسل ip نمی باشد چراکه دوربین های ip بیشتر برای مراکز ، سازمان های بزرگ و مکان هایی استفاده می شوند، که به دوربین های مداربسته با تعداد بالا نیاز دارند. عیب یابی این دوربین ها بیشتر برعهده شرکت های متخصص در این امر می باشد و ما در مقالات دیگر به آن پرداخته ایم.

منشا اصلی مشکلات دوربین های مداربسته

خب همانطور که احتمالا می دانید ار هر دوربین مداربسته دو کابل خارج می شود که یک کابل جهت تغذیه و برق دوربین می باشد و کابل دوم برای انتقال تصویر دوربین استفاده می شود.

ابتدا توضیحاتی کلی در مورد عیب یابی دوربین های مداربسته طبق تجربه های شخصی بیان می شود و سپس به صورت تخصصی تر به عیب یابی دوربین های مداربسته و رفع این عیب ها می پردازیم.

حتما تا به حال به مانیتور های دوربین های مداربسته دقت کرده اید که ممکن است بعضی از تصاویر قطع شده باشند و در صفحه نمایشگر نمایش داده نمی شوند و فقط یک صفحه سیاه می بینیم یا ممکن است تصاویر بعضی از دوربین ها دچار خط و خش و لرزش شده باشند و ….

زمانی که تصمیم به عیب یابی دوربین های مداربسته می گیرید این نکته را در نظر داشته باشید که فقط دو کابل از دوربین مداربسته خارج شده است که یکی برق دوربین و دیگری کابل تصویر دوربین می باشد و اگر این دو ورودی همراه با تمام اتصالات مربوط به آنها سالم باشند، دوربین مداربسته باید در حالت ایده ال خودش کار کند و تصاویر را به نمایش دراورد. و چنانچه تصاویر دوربین مداربسته دچار نویز و یا هر نقص دیگری باشد منشا اصلی این عیوب همین دو ورودی و خروجی دوربین مداربسته می باشد. پس برای رفع همه این نواقص به ادامه مطلب توجه نمایید.

عیب یابی دوربین های مداربسته
پس هر عیبی که وجود دارد از یکی از این دو منبع شامل می شود. پیشنهاد می کنم برای عیب یابی دوربین های مداربسته ابتدای کار برق دوربین ها را از طریق یک آداپتور 12 ولت دو آمپر یا چهار و پنج آمپر (ترجیحا دو آمپر یا بالاتر) به کمک یک کابل سیار که می تواند یه سه راهی برق باشد چک کنید. اگر با این کار مشکل حل شد مشخص می شود که عیب از کابل برق دوربین یا آداپتور 12 ولت دوربین می باشد که لازم است ابتدا آداپتور را چک و سپس کابل برق را نیز چک کند و بعد از عیب یابی کامل در صدد رفع آن اقدام نمایید.

اگر با عوض کردن کابل برق و آداپتور دوربین ها مشکل حل نشد و مطمئن شدید که مشکل از آداپتور و کابل برق نیست به سراغ کابل تصویر و اتصالات آن ها می رویم. لازم است که در ابتدا دو سر کابل تصویر را که متصل به سوکت ها BNC است را چک کنید و حتی الامکان سوکت ها را عوض کرده و با دقت سوکت های جدید را متصل کنید. با این کار اگر مشکل از سوکت های BNC باشد مشخص شده و در غیر این صورت یا کابل تصویر مشکل دارد یا موارد خاص دیگری وجود دارد.

تعمیر دوربین مداربسته

 

در ادامه به صورت تخصصی تر، عیب های احتمالی دوربین های مداربسته را عنوان می کنیم و راه حل های رفع این عیب ها را نیز بیان خواهیم کرد.

خب تا اینجای این آموزش را می توانید در پارت1 آموزش های ویدیویی ما در رابطه با تعمیر و عیب یابی دوربین های مداربسته ببینید.

مشکل نویز و خط و خش روی تصویر دوربین مداربسته و عیب یابی این مشکل

این عیب احتمالا از اتصالات سوکت های BNC می باشد شما با یک اتصال درست می توانید این نقص را برطرف کنید یا در صورت رفع نشدن باید سوکت را عوض نمایید. اگر هنوز هم خط و خش روی تصویر وجود داشت احتمالا مشکل از کابل کواکسیال می باشد که ممکن است از جنس نامرغوبی استفاده شده یا اینکه کابل تصویر (کابل کواکسیال) در جایی زخم شده باشد. حتی الامکان کابل را عوض نمایید.

رفع مشکل نویز دوربین مداربسته

نویز موجود در تصویر دوربین مداربسته همچنین می تواند به علت طولانی شدن مسیرهای کابل کشی باشد. هر نوع از کابل تصویر دوربین مداربسته محدودیت خاصی برای طول دارد. در صورتی که مسیر کابل کشی شما طولانی شده سعی کنید از کابلی با بالاترین کیفیت شیلد و مغزی استفاده کنید.

نویز های تصویر دوربین مداربسته همپنین می تواند به دلیل عبور کابل از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی ایجاد شده باشد. عبور کابل های تصویر RG59 از نزدیکی میدان های الکترومغناطیسی مانند کابل های برق، ترانس های برق، موتورهای الکتریکی و … می توانید باعث ایجاد نویز زیادی در تصویر شما باشد. در طول کابل کشی حتما باید توجه داشته باشید، کابل دوربین شما تا جای ممکن از این منابع دور باشد. سعی کنید برای انتقال کابل های دوربین مداربسته از سینی و داکت جداگانه استفاده کنید تا با کابل های برق در یک مسیر قرار نگیرند. به ویژه در مسیرهای طولانی این نویز می تواند خیلی بیشتر باشد.

گاهی ممکن است خط های عمودی یا افقی موجود در تصویر نویز نباشد و بخاطر پایین بودن رزولوشن تصویر dvr باشد. در این حالت دستگاه dvr قادر به ارائه تصویر با ابعاد مناسب روی نمایشگر نمی باشد و نمایشگر برای پر کردن پیکسل های تصویر از خط های عمودی یا افقی استفاده نموده برای رفع این مشکل وارد تنظیمات دستگاه شده و رزولوشن تصویر را روی بیشتر حالت قرار دهید.

تا اینجای این آموزش را نیز می توانید در پارت2 آموزش های ویدیویی ما در رابطه با تعمیر و عیب یابی دوربین های مداربسته ببینید. برای نمایش بهتر ویدیو آن را به صورت تمام صفحه ببینید.

آیس پلاس ، فروشگاه آنلاین سیستم های امنیتی و نمایندگی برند های معروف و خوشنام ، شما را به مطالعه ادامه این آموزش دعوت می کند.

مشکل لرزش تصویر دوربین مداربسته و عیب یابی این مشکل
بعضی مواقع تصویر دچار لرزش می شود این لرزش می توانید بصورت خطوطی افقی و یا عمودی که بصورت لرزش ایجاد می شود، روی تصویر ظاهر شود که احتمالا مشکل از تغذیه یا برق دوربین مداربسته می باشد. برای عیب یابی این مشکل شما باید در ابتدا تغذیه دوربین را با یک آداپتور 12 ولت مجزا بررسی نمایید. اگر مشکل رفع شد آداپتور اصلی را تعویض نمایید (آداپتور اصلی می تواند از نوع لپتاپی و یا صنعتی باشد).

در بعضی موارد این حالت باز ممکن است مربوط به سوکت های BNC باشد در صورتی که ایراد از برق دوربین های مداربسته نباشد، اتصالات BNC را چک نمایید. لازم به ذکر است که این اتصالات قابل تعمیر نیستند و چنانچه مشکل داشته باشند باید تعویض شوند. همچنین اگر از آداپتور صنعتی برای دوربین ها استفاده می کنید برق دوربین را از آداپتور صنعتی جدا کرده و با یک آداپتور لپتاپی مجزا تست نمایید. ایجاد خطوط لرزان روی تصویر همچنین می تواند بدلیل عبور کابل دوربین از داخل میدان های الکترو مغناطیس باشد که این مورد در بخش قبل نیز توضیح داده شد.

احتمالا با موارد گفته شده این مشکل نیز حل می شود ولی اگر مشکل هنوز برقرار بود شاید یکی از دوربین های مداربسته مشکل اتصال به بدنه و یا اتصال کوتاه داشته باشد که به این مشکل اصطلاحا برق دزدی می گویند شما با خارج کردن تک تک دوربین ها از مدار و چک کردن هر یک بصورت سعی و خطا می توانید بفهمید که کدام دوربین این مشکل را دارد.

مشکل قطع شدن تصویر دوربین مداربسته و عیب یابی این مشکل

این مورد می تواند علت های متنوعی داشته باشد ساده ترین عوامل برقرار نبودن تغذیه دوربین مداربسته یا کابل تصویر دوربین می باشد ابتدا برق دوربین و سپس اتصالات را بررسی نمایید. احتمال خرابی دوربین مداربسته نیز وجود دارد این مورد را با تعویض دوربین با دوربینی که تصویر آن نمایش داده می شود، چک و بررسی نمایید.

در صورتی که هنوز هم این مشکل رفع نشده باشد احتمالا تنظیمات DVR دستکاری شده باشد. معمولا در DVR های جدید تنظیماتی وجود دارد که شما می توانید از دوربین های IP روی این DVR ها استفاده کنید که به این مدل ها XVR می گویند این تنظیمات بدین صورت است که بعضی از کانال های DVR را به دوربین های IP اختصاص می دهید و دستگاه بدنبال IP دوربین ها می گردد و چون دوربین های IP در سیستم شما وجود ندارد، دستگاه برای آن کانال های خاص، تصویری نمایش نمی دهد. برای حل این مشکل وارد تنظیمات DVR شوید و در قسمت کانال مدیر و یا عناویر مرتبط، بدنبال تنظیمات گفته شده بگردید و تنظیمات DVR را روی حالتی قرار دهید که همه تصاویر، آنالوگ یا دیجیتال و یا HD می باشند.

مشکل رزولوشن نمایشگر

در نهایت اگر همچنان این مشکل پا برجا بود و از ابتدای کار تصاویر دوربین های مداربسته روی صفحه نمایشگر نمایش داده نمی شد و همچنین مطمئن شدید که مشکل از برق دوربین و کابل تصویر و همچنین تنظیمات دستگاه dvr نیست این مشکل می تواند از رزولوشن نمایشگر ناشی شده باشد (البته این حالت برای زمانی است که تصویر تمام دوربین ها نمایش داده نمی شود ).

برای حل این مشکل کافیست نمایشگر را تعویض نمایید و اگر اصرار بر استفاده از همین نمایشگر دارید باید در ابتدا با استفاده از یک نمایشگر باکیفیت تر، که قادر به نمایش تصاویر می باشد؛ رزولوشن دستگاه DVR را پایین آورده تا نمایشگر سابق نیز بتواند تصاویر DVR را PLAY کند. این کار را باید در قسمت تنظیمات نمایش دستگاه انجام داده و رزولوشن DVR را پایین بیاورید .

اگر مشکل تصویر شما هنوز حل نشده ، از دیگر پورت های DVR برای نمایش تصاویر آن دوربین استفاده کند(شاید پورتی که دوربین به آن متصل است خراب باشد)

مشکل تیره شده تصویر دوربین مداربسته یا تصاویر سیاه و سفید و عیب یابی این مشکل
تصاویر سیاه و سفید زمانی فعال می شود که نور کافی در محیط وجود ندارد و سنسور موجود در دوربین به LED های مادون قرمز دستور روشن شدن می دهد تا قدرت دید دوربین در محیط کم نور تقویت شود و به همین دلیل تصاویر سیاه و سفید نمایش داده می شود که شب ها همه دوربین ها روی این حالت قرار می گیرند حال اگر در روز و در محیطی با میزان نور نرمال نیز تصاویر به صورت سیاه و سفید نمایش داده می شود بدین معنی است که سنسور موجود در دوربین خراب شده است و نمی تواند فرمان قطع LED ها را صادر کند در این صورت برای تعمیر دوربین به تعمیرکار دوربین های مداربسته مراجعه کنید.

مشکل دید در شب دوربین مداربسه و عیب یابی ان

یک موضوع ساده در مورد تیره شده تصاویر دوربین مداربسته : حتما چند ماهی یک بار با یک دستمال مرطوب شیشه و لنز دوربین را تمیر کنید این کار باعث می شود گرد و غبار چسبیده روی لنز دوربین پاک شود و کیفیت تصویر خروجی به وضوح بهتر شود.

لازم به ذکر است که علت تیرگی تصاویر دوربین می تواند از خرابی آداپتور نیز باشد. این مورد را با یک آداپتور دیگر چک نمایید.

در مقالات سایت مطالب تکمیلی مربوط به دوربین های مداربسته موجود می باشد که می توانید استفاده کنید.

مشکل ضبط نشدن تصاویر روی هارد و عیب یابی این مشکل
چند حالت برای این مشکل امکان پذیر است اگر هارد دیسک را تازه خریداری کرده اید باید ابتدا هارد را یک بار فرمت کنید این کار را باید داخل تنظیمات دستگاه DVR انجام دهید.

مورد دوم: در صورت ضبط نشدن تصاویر دوربین های مداربسته روی هارد دیسک ممکن است تنظیمات ضبط DVR بدرستی انجام نشده است البته قبل از بررسی تنظیمات ضبط، باید مطمئن شوید که هارد دیسک شما در دستگاه DVR خوانده شده است (منظور از خوانده شدن ، نمایش میزان فضای کلی و فضای آزاد هارد دیسک می باشد) اگر dvr هارد دیسک شما را بالا می آورد و میزان فضای آن را نمایش می دهد به سراغ تنظیمات ضبط بروید و تنظیمات لازم را انجام دهید.

رفع عیب مشکل هارد در دوربین مداربسته

با انجام تنظیمات ضبط ، در گوشه پایین تصاویر باید عکس یک نوار کاست نمایش داده شود که به معنی در حال ضبط می باشد و هر تصویری که این نوار در زیر آن نمایش داده نمی شود بدین معنی است که ضبط تصاویر برای آن کانال انجام نمی شود که باید مجددا تنظیمات ضبط را انجام دهید.

مشکل عدم نمایش هارد دیسک

در صورتی که هارد دیسک شما در دستگاه DVR نمایش داده نمی شود (یا به اصطلاح بالا نیامده) نیز چند حالت امکانپذیر است.

ابتدا اتصالات هارد به دستگاه را چک کنید. در صورت حل نشدن مشکل ، هارد دیسک را پیش یک تعمیر کار ببرید تا اونو براتون تست کنه اگه با تست تعمیرکار مشخص شد که هارد دیسک سالم است سه حالت امکان پذیر است یا اینکه آداپتور دستگاه DVR خراب است و دستگاه قادر به تامین برق هارد نمی باشد در حالت دوم کابل های اتصال هارد به دستگاه خراب می باشد و باید تعویض شود یا اینکه مدل هارد قدیمیه و دستگاه های جدید قادر به خواندن هارد دیسک نیستند.

اگر هارد شما با تست دوم نیز بالا نیامد هارد دیسک شما سوخته و اگر گارانتی دارد باید برای آن اقدام نمایید.

مشکل قطع و وصل سریع تصویر دوربین مداربسته و عیب یابی این مشکل

در این صورت باید برق دوربین سپس اتصالات BNC و در نهایت کابل تصویر را چک کنید و از سالم بودن هر کدام اطمینان حاصل نمایید.

اگر تصویری که به سرعت قطع و وصل می شود تصاویر دوربین های دیگر را در لحظه وصل نمایش می دهد دو حالت امکان پذیر است در حالت اول در اتصالات BNC مربوط به دوربین مذکور شیلد کابل به مغزی کابل تماس پیدا کرده است و باید جهت رفع این مشکل اقدام نمایید و در حالت دوم شما از آداپتور صنعتی برای تغذیه دوربین های مداربسته استفاده کرده اید که این عیب می تواند از خراب بودن آداپتور صنعتی ناشی شده باشد پس در صدد تعویض آن باید اقدام نمایید.

مشکل تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته و قرمز یا سبز شدن رنگ و عیب یابی این مشکل

گاهی ممکن است رنگ تصویر دوربین مداربسته از حالت نرمال خود خارج شود و به رنگ قرمز یا سبز تغییر حالت دهد.

این عیب ناشی از خراب شدن فیلتر ICR یا IR-CUT دوربین مداربسته می باشد.

برای رفع این مشکل به تعمیرکار مراجعه کرده و بخواهید تا فیلتر ICR را تعویض نماید.

وظیفه فیلتر ICR :

زمانی که دوربین مداربسته در یک محیط نصب می شود نور های مرئی و نور های نامرئی از لنز دوربین عبور می کند. نور های نامرئی باعث می شود تصاویر کیفیت بالایی نداشته باشد به همین دلیل یک فیلتر به نام فیلتر ICR یا IR-CUT جلوی لنز دوربین قرار می دهند تا جلوی نفوذ نوری های مادون قرمز را بگیرد.

لازم به ذکر است برای عملکرد بهتر دوربین در نور کم خصوصا شب ها این فیلتر از جلوی لنز دوربین کنار رفته و اجازه می دهد که نور دید در شب دوربین که از جنس مادون قرمر می باشد از لنز دوربین عبور کند و به همین خاطر است که در نور های کم، تصاویر دوربین مداربسته به صورت سیاه و سفید می باشد.

۸ دیدگاه برای “آموزش عیب یابی | رفع عیب | تعمیر دوربین مداربسته”

 1. نقاط قوت
  • توضیحات کامل ومختصر
  نقاط ضعف
  • ندارد

  سلام . واقعا عالی بود . همه چیز به صورت مختصر و واضح توصیح داده شده . ممنونم ازتون .

  • ممنون از شما جناب چنانی این از کامل ترین تجربه همکاران ما در زمینه عیب یابی و رفع مشکلات تصویر دوربین مداربسته بوده. چنانچه شما در این زمینه تجربه ای کسب کردید که در مقاله ما ذک نشده بود باعث افتخار است تا به عنوان دیدگاه آن را به ثبت رسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه