از چه کابل VGA و HDMI برای نمایش تصاویر دوربین مداربسته استفاده کنیم؟Reviewed by آیس پلاس on Jul 21Rating: 5.0از چه کابل VGA و HDMI برای نمایش تصاویر دوربین مداربسته استفاده کنیم؟از هر کابل hdmi و vga برای نمایش تصاویر دوربین مداربسته استفاده نکنید. کابل hdmi را براساس رزولوشن 1080p ، 2k و 4k مورد نیاز انتخاب نمایید.

پایین همین صفحه به چند سوال در مورد مطالب این ویدیو پاسخ می دهیم.

در یک سیستم دوربین مداربسته اجزای مختلفی وجود دارد که همگی در کنار هم باید به گونه ای عمل کنند که تصاویر باکیفیتی به کاربر ارائه گردد.

یکی از اجزای اصلی در یک سیستم دوربین مداربسته نمایشگر است. در نهایت تصاویر دوربین های مداربسته باید از طریق یک نمایشگر در معرض دید کاربر نمایش داده شود.

در بسیاری از موارد با وجود انتخاب مناسب دوربین مداربسته و ضبط کننده آن (DVR و NVR) ، تصاویر باکیفیتی به کاربر نمایش داده نمی شود که می تواند چند علت داشته باشد.

1- رزولوشن نماشگر پایین تر از رزولوشن دوربین مداربسته و ضبط کننده آن باشد.

اگر برای نمایش تصاویر دوربین های مداربسته از نمایشگری استفاده شود که رزولوشن آن از رزولوشن دوربین و دستگاه ضبط کننده پایین تر باشد در این حالت تصاویر نمایش داده شده از کیفیت پایین تر از مقدار واقعی خود برخوردار است.

2- از کابل HDMI و یا کابل VGA مناسبی برای نمایش تصاویر دوربین مداربسته استفاده نشده است.

چنانچه نمایشگر ما و دوربین مداربسته به همراه ضبط کننده آن از رزولوشن بالایی برخوردار باشند اما برای انتقال تصاویر ضبط کننده به نمایشگر از کابلی استفاده شود که رزولوشن تصویر پایین تری دارد، در این حالت تصاویر نمایش داده شده از کیفیت اصلی خود، پایین تر بوده و برابر است با رزولوشن کابل HDMI و یا VGA

حتما بخوانید:  تشخیص پاوربانک فیک یا تقلبی از اصلی

نکته: توجه داشته باشید که علاوه بر رزولوشن ضبط کننده باید به خروجی ضبط کننده نیز توجه کنید چراکه در بسیاری از ضبط کننده با اینکه از رزولوشن مثلا 5 مگاپیکسل پشتیبانی می کند ولی پورت HDMI پشت دستگاه حداکثر تا 2 مگاپیکسل قابلیت انتقال تصویر دارد.

رزولوشن کابل HDMI و VGA و AV چقدر است؟

کابل AV

سالها پیش قبل از ظهور کابل های HDMI و VGA برای انتقال تصاویر دوربین های مداربسته از کابل های AV استفاده می شد.

این کابل ها حداکثر ار تصاویر آنالوگ پشتیانی می کنند و قادر به انتقال تصاویر با کیفیت HD و بالاتر نیستند.

کابل AV دوربین مداربسته

کابل VGA

کابل های VGA حداکثر از رزولوشن 720P که به رزولوشن HD معروفند، پشتیبانی می کنند. دوربین های مداربسته 1 مگاپیکسل دارای تصاویر HD هستند.

بد نیست بخوانید : تفاوت بین رزولوشن های مختلف در دوربین های مداربسته

این بدین معناست که اگر در یک سیستم دوربین مداربسته از دوربین های مثلا 4 مگاپیکسلی استفاده شده باشد با فرض اینکه برای انتقال تصاویر به نمایشگر از کابل VGA استفاده شده باشد، حداکثر رزولوشنی که به کاربر نمایش داده می شود، یک مگاپیکسل است.

نکته: اگر چه تصاویری که نمایش داده می شود دارای کیفیت تصویر 1 مگاپیکسل می باشد ولی با توجه به قابلیت ضبط دستگاه رکوردر ، تصاویر ذخیره شده روی هارد دیسک می تواند از کیفیت بالاتری برخوردار است و ربطی به کیفیت تصاویر درحال نمایش ندارد.

کابل VGA دوربین مداربسته

چنانچه در یک سیستم دوربین مداربسته تصاویر ضبط شده باکیفیت بالا باشد درحالیکه برای نمایش تصاویر از کابل VGA استفاده شده باشد در این حالت می توان از تصاویر مدنظر خود یک بکاپ تهیه نمایید و از طریق یک فلش این تصاویر را روی یک نمایشگر باکیفیت تر نمایش دهید.

حتما بخوانید:  دوربین مداربسته ارزان و با کیفیت

کابل HDMI

کابل های HDMI در انواع مختلفی یافت می شود مانند کابل های HDMI 1080P و یا کابل HDMI 2K و کابل HDMI 4K

در بیشتر پروژه های نصب دوربین مداربسته از کابل های HDMI 1080P برای نمایش تصاویر استفاده می شود (به علت نا آگاهی نصاب از موضوع)

کابل HDMI دوربین مداربسته

توصیه : بهتر است در زمان انتخاب سیستم دوربین مداربسته از رزولوشن دوربین ها ، رزولوشن ضبط کننده، رزولوشن پورت HDMI خروجی ضبط کننده و رزولوشن نمایشگر آگاهی کامل داشته باشید و برای نمایش تصاویر از کابلی استفاده شود که رزولوشن آن از رزولوشن موارد گفته شده پایین تر نباشد.

نکته نامربوط به بحث : در کابل های HDMI قابلیت انتقال صدا و تصویر با هم وجود دارد درحالی که در کابل VGA تنها تصویر عبور داده می شود و برای خروجی گرفتن از صدا باید از کابل جداگانه استفاده نمود.

به چند سوال در مورد استفاده از کابل hdmi 4k در دوربین های مداربسته پاسخ بدهیم :

 

1- از کجا متوجه شوم که کابل hdmi از فرمت 4k پشتیبانی می کند یا خیر؟

معمولا روی بسته خریداری شده و همچنین روی کابل های hdmi عبارت hi speed نوشته شده است که به معنای رزولوشن تصویر 4k می باشد.

نکته: بر روی خیلی از کابل های hdmi تقلبی هم عبارت hi speed نوشته شده است ولی بهترین راه خرید یک برند شناخته شده می باشد.

البته این مباحث تقلبی بودن کالا بیشتر در ایران رواج دارد و در کشور های جهان اول خیلی کم با چنین مواردی روبرو هستند.

2- اگر از کابل hdmi با قابلیت پشتیبانی از رزولوشن 4k استفاده کنم آیا کیفیت تصاویر بهتر می شود؟

حتما بخوانید:  بهترین برند های دوربین های مداربسته

خیر این مطلب بیشتر یک بحث تبلیغاتی از طرف شرکت های تولید کننده این کابل ها می باشد و با استفاده از کابل hdmi 4k تصاویر با کیفیت واقعی خودشان نمایش داده می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه